Městský úřad
Tyršovo náměstí čp. 165
267 24 Hostomice
INFORMAČNÍ LIST PACIENTA S DEMENCÍ PŘI HOSPITALIZACI
Dotazník pro pacienty s demencí
INFORMAČNÍ LIST PACIENTA S DEMENCÍ PŘI HOSPITALIZACI
Když je člověk s demencí hospitalizován, nemocniční prostředí pro něj bývá matoucí a stresující. Neznámí lidé, změněné prostředí a odlišný denní rytmus může způsobit dezorientaci, strach i zhoršení celkového stavu. Navíc pacient s Alzheimerovou nemocí nebo jiným kognitivním onemocněním neumí své problémy sdělit nemocničnímu personálu. Právě proto jsme vytvořili informační dotazník, který v případě hospitalizace blízkého člověka s demencí vyplní rodina nemocného a usnadní tím práci zdravotníkům. S formulářem jste se mohli setkat již v minulosti, u nás na Berounsku jsme jej začali používat před dvěma lety.
Tiskopis najdete jako přílohu uprostřed tohoto zpravodaje.
Co dotazník obsahuje?
Dotazník shromažďuje klíčové informace, které pomáhají lékařům a sestrám přizpůsobit péči konkrétnímu člověku. Rodina pacienta v něm zdravotnickému personálu například sdělí, jak pacient reaguje na tělesný kontakt, jak se chová v mezních situacích (zda projevuje strach, hněv, lítost nebo má tendence k útěku), jaký je stupeň jeho mobility, jaké má návyky ohledně spánku a hygienických úkonů, jaké má stravovací zvyklosti a omezení (např. poruchy polykání), jakou disponuje úrovní kognitivních schopností a jakou má orientaci v prostoru a jaká mé specifické zvyklosti, rituály nebo jaké předměty jej uklidňují. Zároveň doplní kontakty na rodinné příslušníky a případně odborného lékaře, který je se stavem pacienta nejlépe obeznámen.
Jak pomůže informační dotazník při hospitalizaci pacienta s demencí?
Díky tomuto dotazníku může zdravotnický personál přistupovat k pacientovi citlivě a individuálně – stručně řečeno, má lepší představu, které projevy jsou u nemocného běžné a co je způsobeno stresem z hospitalizace. Zda to, že nechodí nebo nemluví je způsobeno akutním problémem nebo stresem z hospitalizace, či je to u daného pacienta zcela běžné. Člověk s demencí totiž nedokáže své problémy sám zhodnotit a popsat. Dotazník zlepšuje nejen pohodlí pacienta, ale i efektivitu poskytované péče, protože stres je jedním z nejsilnějších faktorů, které negativně ovlivňují průběh léčby. Pokud máte ve svém okolí člověka s demencí, doporučujeme dotazník vyplnit vždy při akutním či plánovaném příjmu vašeho blízkého do nemocnice. Zabere vám to jen pár minut a každá drobnost může významně přispět ke komfortu a bezpečí vašeho blízkého.
Pokud budete potřebovat další informace, neváhejte se obrátit na naši poradnu: poradna.beroun@dementia.cz. Více informací také na www.dementia.cz.